Zararlı Backlink Nasıl Temizlenir?

Google’da sıralamalardan düşüren, kiminin spam kiminin toxic yada zararlı backlink olarak adlandırdığı sitenizi zarara uğratacak bu backlinkler nedir, zararlı backlinkleri nasıl temizlenir (reddedilir) bunlardan bahsedeceğim.

Zararlı Backlink Nedir?

Zararlı backlink, siteniz ile alakasız, trafik almayan, onlarca link çıkışına sahip (tabiri caizse link çöplüğüne dönmüş) ve otoriter olmayan web sitelerinden alınan backlinklere denir. Bu tür linkler sitenizin sağlığı ve trafiği için oldukça zarar veren backlinklerdir. Siteniz için çalışma yaparken mutlaka dikkat ederek backlink almalı, her verilen backlinki almamalısınız.

Zararlı Backlinkler Nasıl Tespit Edilir?

Zararlı backlinkleri tespit etmeniz için birbirinden birbirinden farklı araçlar mevcut olsa da yine manuel olarak incelemeniz gerekecektir. Google Search Console, Semrush, Ahrefs ve Moz gibi araçlar ile backlink analizi yaparken işinize yarayabilecek araçlardır. Bu yazımda size sadece Search Console ve Semrush ile nasıl zararlı backlinklerinizi bulabileceğinizi anlatacağım.

1- Google Search Console

Aslında en sağlıklı ve uğraşsız yol bu diyebilirim. Google’ın dikkate aldığı backlinkler Google Search Console’a yansıdığı için dikkate almadığı backlinkleri ayıklayarak zaman harcamamış olursunuz.

Search Console > Bağlantılar (Sol Alt) > En çok bağlantı veren siteler > Dışa Aktar (Sağ Üst) yolunu takip ederek sitenize backlink veren tüm siteleri;

  • Google E-Tablolar,
  • Excel ve
  • CSV

olarak dışa aktarabilirsiniz. Daha sonra dışa aktardığınız liste içerisinde sitenize backlink veren tüm siteleri tek tek analiz ederek, spam backlinkleri bir metin dosyasına ayıklayabilirsiniz.

2- Semrush

Semrush ile zararlı backlinkleri tespit etmek için semrush.com’a girdikten sonra sol taraftan Backlink Audit kısmından yeni proje yaratarak siteniz için detaylı bir kampanya başlatmalısınız.

Kampanya tamamlandıktan sonra yukarıdaki gibi Toxicity Score kısmında sitenizin backlink konusunda spam oranını belirtmektedir. Daha sonra oradaki Low yazısına tıklayarak açılan pencerede Audit sekmesine giderek aşağıda göreceğiniz ekrana geleceksiniz.

Bu ekrana geldikten sonra TS (Toxicity Score) kısmından kırmızı gördüğünüz backlinkleri sol kısımdaki boş kutucuktan seçerek Export to CSV olarak dışa aktarabilirsiniz. Daha sonra da temiz bir metin dosyasına çekerek Google Disavow Aracı ile zararlı backlinkleri iptal edebilirsiniz.

NOT: Backlink Audit kısmından rapor çıkartabilmeniz için Semrush Guru değil Semrush Pro paketine sahip olmanız gerekir.

Zararlı Backlinkler Nasıl Disavow (İptal) Edilir?

Zararlı backlinkleri disavow (iptal) etmeniz için 2 yol bulunuyor. Aslında ikiside aynı kapıya çıkıyor fakat 2 farklı şekilde bu backlinkleri nasıl iptal edeceğinizi anlatacağım. Zararlı backlinkleri iptal etmek için hazırladığınız dosyayı aşağıdaki linke tıklayarak Google’a bildirebilirsiniz.

İlgili Bağlantı: Google Disavow Aracı

Tüm Linkleri İptal (Disavow) Etme

Tek tek linkleri ayırarak aldığınız backlinkleri iptal edeceğiniz yöntemdir. Sitenize verilen zararlı bağlantıları aşağıda göreceğiniz şekilde tek tek listelemeniz gerekmektedir.

Domain Bazlı İptal (Disavow) Etme

Domain (site) bazlı aldığınız backlinkleri iptal etmek için ise aşağıdaki gibi domain:yourdomain.com şeklinde tek tek alan adlarını listelediğiniz taktirde karşı siteden sizin sitenize verilen tüm backlinkleri iptal etmiş olacaksınız.

Bu işlemler sonrasında Google’a bildirdiğiniz zararlı backlink listesi sitenizden hariç tutularak sitenizi değerlendirecek ve ona göre bir kefeye koyacaktır. Umarım işinize yarayacak bir yazı olmuştur. Sorularınızı ve görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtmekten çekinmeyin.

Kapanış

Siteniz zararlı backlinkler ve düşük değerli içerikler sebebiyle spam yaparsa ve Google tarafından cezalandırılırsa hitlerde ani düşüşler yaşayacaksınız, tam spam yaparak Google dizininden tüm sayfalarınız silinirse geçmiş olsun.. Aşağıdaki görselde göreceğiniz uyarı sizin de sitenizde bulunuyorsa, domain değişikliği şart.

Bu içeriğimde detaylı olarak Spam backlink nedir ve Spam backlink nasıl temizlenir bu konulara değindim. Aklınızda takılan herhangi bir soru olursa yorumlar kısmında sormaktan çekinmeyin.

Spam Backlink Temizleme hizmeti almak isterseniz, linke tıklayarak verdiğim hizmete ulaşabilirsiniz: https://www.r10.net/site-ici-seo-optimizasyonu-on-page/3463547-128279-spam-backlink-temizleme-128640-grafikleriniz-yukselsin-9989-profesyonel-hizmet-ve-destek-129409-a.html

4.5/5 - (4 oy kulanıldı.)

Merhaba, yaklaşık iki seneden fazla Wordpress ve SEO ile ilgilenen, yabancı kaynakları takip eden öğrenmeyi ve öğretmeyi seven içinizden birisiyim. Bu bloguda öğrendiğim, faydalı olabileceğini düşündüğüm konularda rehber içerikler hazırlayıp paylaşma amacıyla açtım.

Yorum yapın