Wordpress Rating (Yıldız) Eklentisi; kk Star Ratings

Wordpress rating (yıldız) eklentisini merak edenler ve sitesinde bu eklentiyi kullanmak isteyen kişiler için bu içeriği hazırladım. Bu içerik sayesinde serplerde sitenize bir tık farklılık katmış olacaksınız. Nasıl bir farklılık olduğunu merak ediyorsanız aşağıdaki resim size bilgi verebilir.

KK Star Ratings

Yukarıda gördüğünüz gibi Google arama sonuçlarında sitenizin altında bu şekilde yıldız çıkıyor.

Bilgi: Eğer içeriğinizin altında bu şekilde yıldızlar çıkmıyorsa endişelenmenize gerek yok. Google her içerikte bunu çıkartmamaktadır. 

Wordpress Rating Eklentisi

Bu işlemler için kullanacağımız eklenti kk Star Ratings eklentisi olacak, ilgili eklentiyi indirmek için tıklayabilirsiniz: https://tr.wordpress.org/plugins/kk-star-ratings/

kk Star Ratings

kk Star Ratings Ayarları

kk Star Ratings eklentisini kurup aktifleştirdikten sonra admin panelde sol kısımda kk Star Ratings olarak bir bölüm açılıyor, oraya giriyoruz.

1 – Status; Oylama modülünü aktif / pasif duruma getirebilirsiniz.

2 – Strategies;

  • Allow voting in archives; Arşivlerde oylamayı aktif yada pasif duruma çekebilirsiniz.
  •  Allow guests to vote; Sitenize üye olmayan (ziyaretçi) kişilerin oy vermesini aktif yada pasif duruma çekebilirsiniz.
  • Unique votes (based on IP Address); 1 IP adresinden yalnızca bir defa oy kullanılmasının sınırı koyup kaldırabilirsiniz.

3 – Locations; Sitenizdeki hangi tip sayfalarda oylama modülünün aktif olup olmayacağını ayarlayabilirsiniz.

4 – Exclude Categories; Oylama modülünü hangi kategoriye sahip içeriklerden kaldıracağınızı seçebilirsiniz. (Seçili kategoriye sahip içeriklerinizde bu modül deaktif olacaktır.)


Bu kısımda ise oylama kısmının içerikte nerede görüneceğini, hangi boyutlarda görüneceğini, toplam kaç yıldız üzerinden oylama yapabileceğinizi ve oylama modülünün yanında ziyaretçiye görünecek yazıları belirleyebilirsiniz.

kk Star Ratings Sayesinde Review Schema Kurulumu

Son olarak bu kısımda ise rating modülünü şema yapılarında göstermek için bulunan ayar. Bu kısım aktif olsa dahi bir bug sebebiyle Google zengin sonuçlar testinde görünmeyebilir. Bu sebeple ilk önce enable seçeneğini kapatıp tekrar açmanız gerekebilir.

Bu oylama eklentisi kk Star Rating sayesinde içeriğin başında gördüğünüz gibi Google serplerde farklılık katabilirsiniz ve aşağıda gördüğünüz gibi şema yapılarına da yansımaktadır.

Wordpress Rating (Yıldız) Eklentisi – Videolu Anlatım

YouTube video

Daha fazla WordPress ve SEO içeriği için umutaki.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

5/5 - (12 oy kulanıldı.)

Merhaba, yaklaşık iki seneden fazla Wordpress ve SEO ile ilgilenen, yabancı kaynakları takip eden öğrenmeyi ve öğretmeyi seven içinizden birisiyim. Bu bloguda öğrendiğim, faydalı olabileceğini düşündüğüm konularda rehber içerikler hazırlayıp paylaşma amacıyla açtım.

Yorum yapın